Представници наше школе у посети ОШ „Јакобски Дол“ у Словенији

Од 9. до 11. априла 2019. године делегација наше школе, коју су чиниле директор школе Драгана Сретеновић, председник Школског одбора Сања Бугаџија и координатор Тима за маркетинг Снежана Петровић, билa je у посети ОШ „Јакобски Дол“, из места Јакобски дол, код Марибора, у Словенији. Представници наше школе узвратили су посету школи побратиму, која је била код нас у посети почетком новембра 2018. године.

Колектив школе побратима тим поводом је у знак добродошлице организовао свечану приредбу коју су припремили ученици са својим учитељима и наставницима. Директор школе Здравко Шоштарић поздравио је наше колеге, а затим су представили своју химну и пригодан културно-уметнички програм. Међу званицама на приредби био је и председник МЗ „Јакобски Дол“ Гораст и председница Туристичке организације Мартина Кранер Пуртнар. У току посете, делегација је била и на пријему код градоначелника општине Песница Грегора Жмака. Наши побратими организовали су за госте и посету Регионалном музеју у Марибору, као и обилазак самог града.

Посета наше делегације имала је неколико циљева. Најзначајнији је сарадња две школе и размена примера добре праксе између учитеља и наставника, унапређивање сарадње међу наставницима и ученицима, а наравно и договор о развоју туризма у оба правца.

Представнице наше школе у току обиласка школе и наставе имале су прилику да се упознају са начином рада учитеља и наставника у словеначкој школи. Основна школа у Словенији траје девет година, јер ученици крећу у школу са шест година. У оквиру школе у Јакобском долу налази се и вртић, који укључује и јаслену групу. Заиста је било интересантно искуство присуствовати настави и у првом и у деветом разреду, како на часу математике, тако и на часу „згодовине ин географије“, односно историје и географије. Колеге из ОШ „Јакобски Дол“ потрудиле су се да представе свој начин рада, наставна средства која користе у раду, као и ентузијазам и посвећеност наставника у оквиру одељења, школе и места у којем су носиоци просперитета. Наше колеге, учитељи и наставници, исказали су жељу да нам поново дођу у посету, у циљу размене искустава и лепог дружења.

Посебну захвалност на гостопримству дугујемо директору школе Здравку Шоштарићу, колегиници Мојци Крижанец, као и мештанима Јакобског Дола, који су били изврсни домаћини и учинили нам боравак у свом месту изузетно пријатним.