Дружећи се са Покретом горана

У оквиру програма „За чистије и зеленије школе у Војводини“ ученици наше школе награђени су једнодневниим излетом, који је реализован 8. јуна. На излет у Сремске Kарловце ишла су 24 ученика наше школе, која су дала свој допринос изради награђеног пројекта, иако је број ученика који су учествовали био много већи. Ђаке су водиле наставнице биологије Даница Вејновић и Снежана Павловић. Домаћини су нам били изванредни људи из Покрета горана који су нам показали само делић прелепе природе Националног парка Фрушка гора. Ученици су посетили Стражилово и споменик „Бранков гроб“. Осим шетње и планинарења, ученици су учествовали у радионици „Осети природу“, у којој су се упознали са начинима сналажења у природи, са биљним и животињским светом Стражилова, као и са неким врстама гљива. Потом смо посетили Специјални резерват природе Kовиљско-петроварадински рит, где смо се возили катамараном и посматрали птице. Научили смо много и о воденом биљном и животињском свету и схватили како један водени екосистем функционише. Након тога туристички смо обишли Сремске Kарловце и уживали у прелепим грађевинама у том малом месту. Најјачи утисак на све оставила је чувена Kарловачка гимназија и зграда Богословије, како архитектонски тако и по важности и занимљивим историјским чињеницама. Излет смо завршили у Еколошком центру, седишту Покрета горана, где смо на још једној радионици резимирали све што смо тог дана научили. Вратили смо се кући пуни позитивних утисака и енергије јер смо провели један незабораван дан у пририоди. Наши домаћини су нам омогућили да упознамо и осетимо пририду и научили смо колико је важно да је поштујемо и чувамо. Велику захвалност и наклоност дугујемо нашим домаћинима “ Чуварима природе“, људима из Покрета горана који су нам омогућили да све то видимо и осетимо и који се труде да се очува биодиверзитет Националног парка Фрушка гора. Kолико нам је било лепо, говори и то сто су ученици изразили жељу да поново дођу.